Erdoğan: İslam dünyasının bir kısmı mazlumların çığlıklarına sağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sömürgeciliği yeni yol ve yöntemlerle devam ettirenlerin krizler karşısında vicdani tavır takınmasını beklemiyoruz." dedi.

Erdoğan: İslam dünyasının bir kısmı mazlumların çığlıklarına sağır

Erdoğan, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen bir ticaret fuarında yaptığı konuşmada, "Bizi asıl üzen, İslam dünyasındaki kardeşlerimizin, en azından bir kısmının mazlum ve mağdurların çığlıklarına sağır kesilmesidir.” ifadesini kullandı. 

'Salgın döneminde alınan sert tedbirlerin tedarik zincirleriyle uluslararası ticaretin işleyişinde yol açtığı tahribatın etkilerinin halen hissedildiğini' belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları

“Aşırı artan enerji, gıda ve ham madde fiyatlarının ekonomiler üzerindeki baskısı bir müddet daha sürdüreceği anlaşılıyor”

"Krizi herkes çeşitli derecelerde hissetse de yıkıcı sonuçlarını en ağır şekilde yaşayanlar Afrika ve Asya'daki kırılgan devletlerdir. Krizin ekonomik yönü konuşulurken ne yazık ki milyonlarca insanın çektiği sıkıntılar göz ardı edilmektedir.”

"Batılı ülkelerin vahim tablo karşısındaki kayıtsızlığı utanç verici"

"Uluslararası toplumun salgın döneminde ortaya çıkan trajedilerden gereken dersleri çıkarmadığına üzülerek şahit oluyoruz. Özellikle ağızlarını her açtıklarında dünyanın geri kalanına, insan hakları ve özgürlük dersi veren Batılı kurumların ve ülkelerin bu vahim tablo karşısındaki kayıtsızlığı utanç vericidir.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell'e isim vermeden tepki

“Avrupa'yı ‘bahçe’, dünyanın geri kalanını ise ‘vahşi otlar’ olarak tanımlayan zihniyetin bu şekilde davranmasına şaşırmıyorum ancak kabul de etmiyorum”

“Sömürgeciliği yeni yol ve yöntemlerle devam ettirenlerin krizler karşısında vicdani tavır takınmasını da beklemiyoruz. Bizi asıl üzen, İslam dünyasındaki kardeşlerimizin, en azından bir kısmının mazlum ve mağdurların çığlıklarına sağır kesilmesidir. Türkiye pek çok alanda olduğu gibi bu hususta da farkını ortaya koymaktadır ve koyacaktır."

"Ekonominin dengelerinde, benzer savrulmalara yol açmayacak şekilde iş dünyamızın finansman talebini karşılayacak mekanizmaları oluşturmanın hazırlıkları içindeyiz"