Putin: Ukrayna'ya gerçek bir barış teklifi yapıyoruz

Putin: "Ukrayna'ya bugün tekrar gerçek bir barış teklifi yapıyoruz. Geçici ateşkesi sağlamayı ve meseleyi dondurmayı değil, çatışmaları sonlandırmayı teklif ediyoruz" dedi.

Putin: Ukrayna'ya gerçek bir barış teklifi yapıyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küresel güvenlik konusunda dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşıldığını ve "Batı'nın modelinin" çöktüğünü belirterek, "Avrupa-Atlantik güvenlik sisteminin çöküşüne tanık oluyoruz. Geri dönüşü olmayan noktaya yaklaştık" açıklamasını yaptı.

ABD'nin silah anlaşmalarından çekilerek küresel güvenliği zayıflattığını dile getiren Putin, "Küresel güvenlik sistemi kurulması gerek. Geleceğin küresel güvenlik sistemi NATO dahil herkese açık olacak" ifadelerini kullandı.

Putin, Ukrayna’nın birliklerini Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'dan çekmesi ve NATO’ya katılma isteğinden vazgeçmesi halinde müzakerelere başlayabileceklerini söylerken, çekilen Ukrayna birliklerin güvenliğini garanti ettiklerini bildirdi.

Putin: "Ukrayna'ya bugün tekrar gerçek bir barış teklifi yapıyoruz. Geçici ateşkesi sağlamayı ve meseleyi dondurmayı değil, çatışmaları sonlandırmayı teklif ediyoruz" dedi. Ukrayna'nın bu teklifi reddetmesi durumunda savaşın gelecekteki durumunun Ukrayna'nın yararına bir noktaya evrilmeyeceğini öne süren Putin, "Ukrayna teklifimizi reddederse gelecekteki teklifimiz bu tekliften farklı olur" dedi.

Putin, ordusunun 2022 yılında Ukrayna'nın başkenti Kiev'e doğru ilerlemesinin amacının Ukrayna'yı bir barış anlaşmasını kabul etmeye zorlamak olduğunu ve Kiev'e saldırmak gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, söz konusu şartların yeni bir barış önerisi olmadığını söyleyerek, "Putin, daha önce birçok kez açıkladığı 'standart saldırgan tavrını' dile getirdi. İçeriği oldukça net, uluslararası hukuka son derece saldırgan ve mevcut Rus yönetiminin gerçekleri yeterince değerlendirmedeki yetersizliği hakkında kesinlikle açık bir şekilde konuşuyor." diye belirtti.

Podolyak, Putin'in şartlarında "gerçek bir barış önerisi ve savaşı sona erdirme isteğinin olmadığını" kaydederek, "Ancak bu savaşın bedelini ödememe ve yeni formatlarda devam ettirme niyeti var. Bunların hepsi tam bir sahtekarlık. Bu nedenle bir kez daha ilüzyonlardan kurtulun ve sağduyuya aykırı olan 'Rusya'nın önerilerini' ciddiye almayı bırakın." ifadelerini kullandı.