Orban: Ukrayna için yapılacak askeri üsler Rusya'nın hedefi olacaktır

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna’ya silah tedariki için NATO topraklarında Polonya, Slovakya ve Romanya’da üç büyük askeri üs inşa edilmesinin, Kremlin tarafından doğrudan tehdit olarak görüleceğini belirtti.

Orban: Ukrayna için yapılacak askeri üsler Rusya'nın hedefi olacaktır

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, NATO’nun Ukrayna’ya silah tedarikinin koordinasyonu için Avrupa’da üç büyük askeri üs kurmayı planladığını, Kremlin’in bu üsleri doğrudan tehdit olarak göreceğini ve bu üslerin askeri hedef haline geleceğini belirterek, “NATO, Ukrayna’da sözde bir NATO misyonu oluşturmak istiyor. Bu da NATO’nun Ukrayna’ya silah transferinin koordinasyonunu üstleneceği manasına geliyor. Ukrayna’ya silah tedariki için NATO topraklarında Polonya, Slovakya ve Romanya’da üç büyük askeri üs inşa edecekler” dedi.

Macaristan’ın bu gelişmelerin dışında kalacağını belirten Orban, “Çatışma bölgesinin yanında olmamız nedeniyle güvenliğimiz için tedbir almamız gerekiyor” dedi.

Macaristan’ın ne topraklarının kullanılmasına müsaade edeceğini ne de silah tedarikine destek sağlayacağını vurgulayan Orban, “Bölgemizde üç ülke savaşa doğru ilerliyor. Polonyalılar ve Romanyalılar kararlı bir şekilde ilerlerlerken Slovaklar temkinli. Biz kararlı bir şekilde bunun dışında kalacağız” dedi.

Orban, “Macaristan’ın bu konudaki pozisyonu, bunun yanlış olduğu yönündedir. NATO’nun 31 üyesi birden bizim bu konuda yalnız olduğumuzu söylese dahi, biz bu savaşın manasız olduğunu ve harp sahasında çözüme kavuşturulamayacağına inandığımızı ifade etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.