Ortak bildiri: Siyonist işgalciyi Türkiye’de istemiyoruz!

İşgal rejimi sözde cumhurbaşkanı Herzog’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle Türkiye’ye gelmeye hazırlanması kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Siyasiler ve STK’lar, işgalci Herzog’un Türkiye’ye gelmesine karşı çıktı.

Ortak bildiri: Siyonist işgalciyi Türkiye’de istemiyoruz!

Sivil Toplum Kuruluşları, işgal rejimi sözde cumhurbaşkanı Herzog’un Türkiye’ye gelmesine karşı çıktı. 55 STK’nın imzaladığı bildiride, siyonist rejim cumhurbaşkanı Herzog’un Türkiye’ye gelmesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

55 Sivil Toplum Kuruluşu’nun imzaladığı bildiri şu şekilde:

“Vicdanları kanatan son derece onur kırıcı bir durum olacaktır”

"Yitzak Hertzog’un işgalci israil rejiminin cumhurbaşkanı sıfatıyla resmi bir ziyaret için ülkemize gelecek olmasını milletimiz ve ümmet adına büyük bir kaygıyla karşılıyor ve kabul edilebilir görmüyoruz. İnsanlığa karşı işlediği bunca terör eylemi ortada iken işgalci rejimin sözde temsilcisinin üst düzey temaslarda bulunacak olması vicdanları kanatan son derece onur kırıcı bir durum olacaktır.

Bu utancın aziz milletimize ve ümmete yaşatılmaması için alınan ziyaret kararının behemehal iptal edilmesini yetkililerden talep etmekteyiz.

İşgali ve zorbalığı bir politika olarak benimseyen ve günden güne baskı ve zulümlerini her boyutuyla Filistin coğrafyasına, hususiyle kutsal Kudüs şehrine yaymaya devam eden işgalcinin hiçbir şey olmamış gibi ülkemize ilgi duymasını hayra yormak mümkün değildir.

Yapılmak istenen, bir süredir bölgede sürdürülen normalleşme adımlarına Türkiye üzerinden meşruiyet kazandırmak ve yapılan zulümleri dünya kamuoyunun gözünden kaçırmaya çalışmaktır.

“Düşünmek bile istemiyoruz”

İşgalci rejiminin işlediği cürümler sayılamayacak kadar çoktur. Gün geçmiyor ki işgalci güvenlik güçleri ve yerleşimciler Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek haremimizin izzetini kirletiyor olmasın. Gün geçmiyor ki kardeş Filistin’de masum bir ailenin yuvası işgal güçleri tarafından yıkılmış olmasın. Gün geçmiyor ki çocuklar ve gençler vahşice gözaltına alınmış, kadınlar şiddete maruz kalmış olmasın. Filistinlilerin yegâne geçim kaynaklarından biri olan zeytinlikler ve tarım alanları bile işgalcinin talanından kendini kurtaramıyor.

Bunlara benzer nice zorbalığı bütün insanlığın gözü önünde pervasızca işleyen, şiddeti ve saldırıyı normalleştiren ve bölgeyi kaos ateşine atmaktan çekinmeyen bir rejimin sergilediği arsızlık ve hayasızlıkların hak ettiği karşılık, onların temsilcilerini kendi vatanımızda ağırlamak değil, Akif’çe bir deyişle olsa olsa yüzlerine tükürmek ve yanımızdan kovmaktır.

İstiklale aşık bir milletin torunları olarak nice masum Filistinlinin ahu enini göklere çıkmışken Hertzog adlı şahsın öz topraklarımıza elini kolunu sallayarak geliyor olmasını düşünmek bile istemiyoruz.

“Tarihimizde bir utanç sahnesi olarak kalacaktır”

Tarih boyunca mazlum milletlere kucak açmış asil milletimize ve her karışı şüheda kanıyla sulanmış izzetli vatanımıza yakışan bir işgal cumhurbaşkanını ağırlamak değil, Filistin’de işledikleri cürümlerden ötürü hesap vermeye davet etmek ve yüce divana çıkarmaktır.

Bu arsız ziyaret girişimi karşısında devlet yetkililerimizi gerekeni yapmaya, sivil toplumun bütün bileşenlerini de tepki göstermeye ve topraklarımızın kirletilmesine müsaade etmemeye davet ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki işgal ettikleri topraklardan tamamen çekilmeden ve yaptıklarının hesabını eksiksiz olarak vermeden işgalcilerle birlikte atılacak her adım kamu vicdanını derinden yaralayacak ve tarihimizde bir utanç sahnesi olarak kalacaktır."