MSF: Sudan dünyanın en kötü krizlerinden birini yaşıyor

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), ülkede devam eden savaşa atıfta bulunarak Sudan'ın "dünyanın on yıllardır gördüğü en kötü krizlerden birini yaşadığını" açıkladı.

MSF: Sudan dünyanın en kötü krizlerinden birini yaşıyor

MSF Başkanı Christos Christou, yaptığı açıklamada, Sudan Ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında bir yılı aşkın süredir devam eden savaşa atıfta bulunarak, Sudan'ın "dünyanın on yıllardır gördüğü en kötü krizlerden birini" yaşadığını, ancak insani yardımın ne yazık ki yetersiz olduğunu söyledi.

Özellikle Darfur ve Kordofan bölgelerinde, yerinden edilmiş kişiler için gıdaya erişimin öncelikli ihtiyaç olmaya devam ettiğini belirten Christou, bunu sağlık hizmetleri, su ve sanitasyon eksikliğinin takip ettiğini ifade etti.

Sudan, geçen yıl 15 Nisan'dan bu yana, Abdulfettah el-Burhan liderliğindeki Sudan Ordusu ile Muhammed Hamdan Daklu (Hamideti) liderliğindeki HDK arasında yaşanan savaşa tanık oluyor.

Birleşmiş Milletler (BM) uzmanlarına göre savaş, sadece Batı Darfur eyaletinin başkenti el-Cuneyne'de 15 bin olmak üzere on binlerce kişinin ölümüne neden oldu.

Ülkede çatışmaların başlamasından bu yana ülke içinde ve dışında yaklaşık 10 milyon kişi yerinden edildi.