İngiltere’de Koronadan ölenlerin yüzde 5’i Yahudi cemaatlerinden

The Jewish News of London’un haberine göre İngiltere’de nüfusun yüzde 0,3’nü temsil eden Yahudi kökenliler korona virüsünden ölenlerin yüzde beşini teşkil ediyor.

İngiltere’de Koronadan ölenlerin yüzde 5’i Yahudi cemaatlerinden

The Jewish News of London adlı gazetenin yayınladığı habere göre, Yahudi topluluğuna bağlı en az 22 ailenin birçok ferdi bu salgında öldü. Şimdiye kadar  465 Yahudinin öldüğü İngiltere’de 250 bin Yahudi yaşıyor. İngiltere’nin toplam nüfusu 66 milyon.

İngiltere'de tanınmış bir haham olan Avrohom Pinter ve belediye meclisi üyesi olarak görev yapan ilk İngiliz haham da koronavirüsten öldü.

İngiltere’de salgından en çok etkilenen Londra’nın kuzeyinde bulunan İspanyol-Portekiz kökenli Sefarad Yahudileri oldu. Sefarad Yahudilerinin önde gelen iki hahamını da salgında öldü.

Uzmanlar Avrupa’da virüsün nüfusun yüzde 50-70’ni etkileyeceğini belirtirken bu sayı Yahudi cemaatleri için yüzde 85 olarak tahmin ediliyor.

Bu yüzdeler taşıyıcı olarak virüsün yayılımı konusunda yapılan uzman tahminleri.  Birçok uzman virüsün kontrol altına alındığı takdirde bile hastalığa neden olmadan binlerce kişide yaşayabileceğini, tamamen kaybolmasının uzun bir süre alacağını belirtmekte.

Habernas