Gannuşi: Kays Said, milli birliğimize “darbe” yaptı

Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, “devrim anayasasının Tunusluları bir araya getirdiğini ve 25 Temmuz'da bu anayasaya darbe yapıldığını” belirtti.

Gannuşi: Kays Said, milli birliğimize “darbe” yaptı

Fransa ve BAE destekli Cumhurbaşkanı Kays Said'in 25 Temmuz olağanüstü kararlarının ardından kapatılan Meclis, 2014 Tunus Anayasası'nın imzalanmasının yıl dönümü münasebetiyle Gannuşi başkanlığında online bir oturum düzenledi.

Oturumda konuşan Meclis Başkanı Gannuşi, "25 Temmuz'da milli birliğimizi sağlayan 2014 anayasasına darbe yapıldı. Tunusluların birliği bozuldu ve yetkiler tek kişinin elinde toplandı" ifadelerini kullandı.

Gannuşi, "Ülkedeki en yüksek otorite tarafından körüklenen sosyal bölünme, Tunus'u benzeri daha önce görülmemiş mali bir krize ve uluslararası arenada yalnızlığa sürükledi." diye konuştu.

Parlamentonun kapatılmasının ardından siyasilerin "şeytanlaştırıldığını" savunan Gannuşi, "Farklılıklara saygı duymak ve onları bir arada tutmak demokratik ve parlamenter sistemin özüdür. Demokrasinin tesisi sürecinde yaşanan problemler darbe ya da faşizmin sebebi olamaz" değerlendirmesinde bulundu.

Meclis Başkanlığı Yardımcısı Semira Şavuşi ise, Tunus'ta anayasanın ihlal edildiğini ve demokrasinin tehdit altında olduğunu söyledi.

Şavuşi, "Bugün bizim sorumluluğumuz, anayasa etrafında kenetlenerek onu korumaktır. Çünkü bu demokrasinin ve devrimin korunmasıdır." dedi.

TUNUS'TAKİ SİYASİ KRİZ

Fransa ve BAE destekli Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz 2021'de ilan ettiği olağanüstü kararlarla parlamentonun çalışmalarını dondurdu ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırdı.

Said, 22 Eylül'de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı.

Tunus Cumhurbaşkanı, son olarak geçen ay açıkladığı "siyasi krizden çıkışın yol haritası" ile ülkede 17 Aralık 2022'de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını duyurdu.

Fransa ve BAE destekli Said'in aldığı bu kararlar başta Nahda Hareketi olmak üzere halkın büyük bir kesimi tarafından"darbe" olarak nitelendirilyor.