Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Rusya'da Putin ile bir araya geldi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Rusya'da Putin ile bir araya geldi. Ortak basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin'in Ukrayna krizinin çözümüne dair önerilerini incelediğini söyleyerek, “Müzakere sürecine her zaman açığız” dedi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Rusya'da Putin ile bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi.

Putin ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping arasındaki görüşme 4.5 sürdür.

Görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Putin, Çin Devlet Başkanı Xi’ni 3’üncü kez devlet başkanı seçilmesi nedeniyle tebrik etti.

Çin’in son yıllarda yaptığı hamlelere değinen Putin, "Çin son yıllarda bir sıçrama yaptı. Dünyada ciddi bir ilgiyle karşılaşıyorlar ve hatta bizi biraz kıskandırıyorlar. Çin, ekonomisini geliştirmek ve devleti güçlendirmek için çok etkili bir sistem oluşturdu" açıklamasını yaptı.

Rusya-Çin ilişkilerine değinen Putin, “Tam 10 yıl önce Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı olarak Rusya'ya ilk ziyaretinizi gerçekleştirdiniz. Bu süre zarfında ilişkilerin geliştirilmesi için önemli adımlar attık. Rusya ve Çin arasındaki ticari ilişkiler iki katından fazla artarak 185 milyar doları aştı" dedi.

Uluslararası alanlarda Çin'in adil bir duruş gösterdiğini de vurgulayan Putin, "Sizin ve Çinli dostlarımızın, Rusya ve Çin ilişkilerinin gelişmesine büyük önem verdiğini, önemli sorunlarda dahi Çin'in adil ve dengeli bir tutum sergilediğini biliyorum" ifadelerine yer verdi.

Çin'in Ukrayna'daki krizin çözümüne dair sunduğu önerilere de değinen Putin, bu önerileri incelediklerini ve Xi ile görüşmesinde bu konuya da değineceklerini belirtti.

Putin, "Ukrayna'daki akut krizin çözümüne yönelik önerilerinizi dikkatlice inceledik. Elbette bu konuyu istişare etme imkânımız olacak. Biz, müzakere sürecine her zaman açığız. Kesinlikle saygı duyduğumuz inisiyatifleriniz de dâhil tüm bu konuları mutlaka ele alacağız" dedi.

Çin Devlet Başkanı Xi ise, Putin'in güçlü bir duruşu olduğunu belirterek, "Güçlü liderliğiniz sayesinde Rusya son yıllarda ülke refahında önemli bir ilerleme kaydetti” dedi.