100 bin Müslüman ramazanın ilk cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı

İşgalci İsrail'in kısıtlamalarına rağmen yaklaşık 100 bin Müslüman ramazan ayının ilk cuma namazını Mescid-i Aksa’da eda etti. İşgalci İsrail güçleri, Mescid-i Aksa'ya geçmek isteyen 12 ila 55 yaşlarındaki Filistinli erkeklerin Kudüs'e girmesini yasakladı.

100 bin Müslüman ramazanın ilk cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı

Siyonist işgal güçlerinin bugün (24 Mart Cuma) sabahın erken saatlerinden itibaren Kudüs'ün her tarafına asker ve polislerini yaymalarına, Müslümanların Mescidi Aksa'ya ulaşmalarını engellemek için çok geniş çaplı engeller çıkarmalarına, yollara barikatlar ve kontrol noktaları kurmalarına, gelen herkesi tek tek aramalarına ve trafiği aksatmalarına rağmen yine de mübarek Ramazan ayının ilk Cumasında 100 bin kişi Cuma namazında Mescidi Aksa'da toplandı. 

Büyük bir kalabalık oluşması sebebiyle namazgahların yanı sıra ara alanlar, bahçeler ve koridorlar da cemaatle doldu. 

Cemaatin içinde Kudüs'ün değişik mahallelerinden gelen kalabalıkların yanı sıra Filistin'in 1948'de işgal edilmiş bölgesinden de çok sayıda Filistinlinin de yer aldığı belirtildi. Batı Şeria bölgesinden gelenlerin ise Kudüs şehrine girmeleri işgal polisleri tarafından engellendi. 

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Mescidi Aksa'da Cuma namazını kılanların sayısını 100 bin olarak tahmin etti. 

Mescidi Aksa'da Cuma hutbesi okuyan Dr. Muhammed Selim, Ramazan ayının önemi ve işgal karşısında direnişin güçlendirilmesi için dünya Müslümanlarının birlik içinde hareket etmesinin gerekliliği üzerinde durdu. 

Mescidi Aksa'daki Cuma namazı bazı yayın organlarından ve internet üzerinden de canlı olarak yayınlandı.