Şeyh Cerrah'taki ailelerin avukatları, 'Filistinlilerin evlerinden çıkartılamayacağını' açıkladı

Şeyh Cerrah'taki Filistinli ailelerin avukatları, İşgalci İsrail'in Yüksek Mahkemesinin 1 Mart Salı günü Filistinli ailelerin evlerinden çıkartılması yönündeki bir alt mahkemenin kararını bozmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Şeyh Cerrah'taki ailelerin avukatları, 'Filistinlilerin evlerinden çıkartılamayacağını' açıkladı

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki 4 Filistinli ailenin avukatları, İşgalci İsrail'in Yüksek Mahkemesinin, Filistinli ailelerin evlerinden zorla çıkartılması yönündeki bir alt mahkemenin kararını bozması üzerine "ailelerin evden çıkartılmasının mümkün olmadığını, Yahudi yerleşimcilerin mülkiyet iddialarının Adalet Bakanlığındaki ilgili birimde inceleneceğini" söyledi.

Şeyh Cerrah'taki Filistinli ailelerin avukatları, İşgalci İsrail'in Yüksek Mahkemesinin 1 Mart Salı günü Filistinli ailelerin evlerinden çıkartılması yönündeki bir alt mahkemenin kararını bozmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Ailelerin avukatlarından Hüsni Ebu Hüseyin, Şeyh Cerrah'taki ailelerin 1976 yılında başlayan yaklaşık 50 yıllık mücadelesinde İşgalci İsrail'in yargısının ilk defa bu yönde bir karar aldığını belirtti.

İşgalci İsrail'in yargısının Şeyh Cerrah'taki 4 aile için evlerinden zorla çıkartılma kararını askıya almadığını, iptal ettiğini vurgulayan Ebu Hüseyin, söz konusu kararın bölgede evlerinden zorla çıkartılma emri bulunan diğer aileler için emsal teşkil edebileceğini söyledi.

Ebu Hüseyin, İşgalci İsrail'in Yüksek Mahkemesine başvuruda Osmanlı arşivlerinden evraklar, Ürdün döneminden belgeleri kullandıklarını aktararak, yargıya Yahudi yerleşimci şirketlerin ve bu mülkler üzerinde hak iddia edenlerin savlarının çarpıtılmış olduğunu gösterdiklerini dile getirdi.

Yüksek Mahkemenin son kararla Yahudi yerleşimci şirket ve şahısların bu bölgedeki mülk iddialarını kabul eden İsrail Merkez Mahkemesinin kararını bozduğuna işaret eden Ebu Hüseyin, Adalet Bakanlığında mülk anlaşmazlıklarıyla ilgili birimin dosyayı yeniden inceleyeceğini ve buna göre karar alınacağını aktardı.

Yüksek Mahkemenin her ailenin yılda 2 bin 400 İsrail şekeli (yaklaşık 750 dolar) ortak bir sandığa yatıracağını anlatan Ebu Hüseyin, burada biriken paranın ancak Adalet Bakanlığı bu mülklerin kime ait olduğunu belirledikten sonra hak sahibine ödeneceğini belirtti.

Ebu Hüseyin, Filistinli ailelerin Şeyh Cerrah'ta yaşadığı mülklerin Yahudi yerleşimci şirkete ya da şahıslara ait olmadığının İsrail Adalet Bakanlığında ispatlanması durumunda, geçmişte evlerinden zorla çıkartılan Filistinli aileler için de yeniden mahkemeye başvuracaklarını dile getirdi.

Önceki kararların tamamı iptal

Ailenin avukatlarından Sami İrşid de İşgalci İsrail'in Yüksek Mahkemesinin temyiz başvurularını kabul ederek Şeyh Cerrah'taki evler üzerinde hak iddia eden Yahudi yerleşimci şahıs ve şirketlerin iddialarını geçersiz kabul ettiğini vurguladı.

Yüksek Mahkemenin Şeyh Cerrah'taki Filistinli ailelerin bu mülklere yönelik hak iddialarını tanıdığını aktaran İrşid, bu durumda mahkemenin mülk üzerinde hak iddia eden kişilerin, mülkiyete ilişkin durum kesinleşmeden evlerinden zorla çıkarılamayacağını karara bağladığını söyledi.

Şeyh Cerrah Sakini Nebil Kurd ise Yüksek Mahkemenin kararının kendileri için bir son teşkil etmediğini belirterek, "Mücadelemiz devam ediyor. Mahkemenin kararı evlerimizin sahibi olduğumuz anlamına gelmiyor. Mülkiyetimizi alana kadar çalışmalarımız devam edecek." dedi