Yarım milyon Hint çiftçi tarım yasasının iptalini istedi

Yüzbinlerce Hint çiftçi ülkedeki yeni tarım reformunu protesto etmek üzere son ayların en büyük gösterisini düzenledi.

Yarım milyon Hint çiftçi tarım yasasının iptalini istedi

240 milyonluk nüfusuyla ülkenin en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş'te düzenlenen gösteride Başbakan Narendra Modi hükümetinden yeni tarım yasasını geri çekmesi talep edildi.

Yerel polisten alınan bilgiye göre çiftçi sendikaları ve birlikleri tarafından pazar günü Muzaffarnagar kentinde düzenlenen protesto gösterisine yarım milyondan fazla çiftçi katıldı.

Çiftçi hareketi liderlerinden Rakesh Tikait en önemli ekonomik faaliyetin çoğunluğu tarım olduğu eyalette kent kent, kasaba kasaba dolaşarak Modi'nin "çiftçi karşıtı" olduğu mesajını yayacaklarını ve protestolarını yoğunlaştıracaklarını açıkladı.

Bir başka çiftçi hareketi lideri Balbir Singh Rajewal ise "Mesajımız çok açık - ya yasayı geri çekersiniz, ya da önümüzdeki yıl yapılacak olan eyalet seçimlerinde yenilgiyle yüzleşirsiniz" sözleriyle Modi ve partisi BJP'yi tehdit etti.

Uttar Pradeş eyaleti genellikle yerel seçimlerde federal hükümetin popülerliğine dair bir barometre olarak kabul ediliyor.

Çiftçiler yasa değişikliğine neden karşı çıkıyor?

Son sekiz aydır onbinlerce çiftçinin başkent Yeni Delhi'ye giden karayolunun kenarında kamp kurarak eylem yaptığı ülkenin en uzun çiftçi protestosunda geçen yıl eylül ayında yürürlüğe giren uygulamanın kaldırılması isteniyor.

Yeni yasa çiftçilerin ürünlerini hükümetin düzenlemelerine tabi olan kabzımal ve toptancıların aracılığı olmaksızın doğrudan büyük alıcılara satma hakkı veriyor.

Hükümet bu uygulamanın çiftçileri özgürleştireceği ve daha iyi fiyat almalarını kolaylaştıracağını savunuyor.

Ancak çiftçiler bu yasanın büyük parekende devleri ile gıda imalatçılarına karşı pazarlık gücünü kıracağı ve geçim kaynaklarını kurutacağı görüşünde.

Tarım ülkedeki 1,3 milyonluk nüfusun yarısından fazlasına geçim kaynağı sağlayan dev bir sektör ve ülkenin 2,7 trilyonluk ekonomisinin yüzde 15'ini oluşturuyor.