Regaip Kandili bugün idrak edilecek

İslam aleminde rahmeti ve bereketi bol "üç ayların" habercisi kabul edilen ve Hicri takvime göre, Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece olan Regaip Kandili, bugün ihya edilecek.

Regaip Kandili bugün idrak edilecek

İslam âlemi Recep, Şaban ve Ramazan ayını kapsayan, manevi diriliş ve arınma mevsimi olan üç aylara erişmenin sevincini yaşıyor.

Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), "Allah'ım! Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan'a kavuştur" dualarıyla karşılamış olduğu ve "üç aylar" olarak bilinen, mağfiret, bereket ve arınma mevsiminin ilk ayı olan Recep ayı dün başladı.

Müslümanlara dini hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunan üç aylara kavuşmanın sevinci yaşanırken, bugün ise İslam âlemi Regaip Kandili'ni idrak edecek.

İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, "rahmet ve bereket gecesi" olarak kabul ediliyor.

Sözlükte "kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış" anlamına gelene regaip, hadis ve fıkıh literatüründe ise "bol sevap, mükafat, faziletli amel" anlamlarında kullanılıyor.

Miraç Kandili 27 Şubat Pazar, Berat Kandili 17 Mart Perşembe, huzur ve bereket ayı Ramazan ise 2 Nisan'da karşılanacak. 

Üç aylar bu yıl da dünyayı saran Coronavirus salgını gölgesinde geçirilecek.