Mukteda es-Sadr: Irak'ta ulusal çoğulcu bir hükumet kurulmalı

Irak'ta genel seçimden birinci çıkan Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülkede reform gerçekleşmesi için, ulusal çoğulcu bir hükûmet kurulması çağrısında bulundu.

Mukteda es-Sadr: Irak'ta ulusal çoğulcu bir hükumet kurulmalı

Twitter hesabından açıklama yapan Sadr, "Ülkeye bir gelecek için yapılması gereken ilk şey ulusal çoğulcu bir hükûmet kurmaktır" ifadesini kullandı.

Sadr çağrısını şöyle açıkladı:

"Parlamentoda demokratik temeller üzerinde biri hükûmeti kurup tüm düzeylerde sorumluluğu üstüne alan, diğeri de dışlanmadan ilkine bağlayıcı istişare ile onay veren muhalefet olmak üzere iki dost taraf olacak"

Irak'ta 10 Ekim'de yapılan seçimleri Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'a bağlı grup kazandı. Nihai olmayan sonuçlara göre Sadr Grubu 325 sandalyeli Meclise 73 vekil gönderdi.

Kesin sonuçlar onaylandıktan sonra 10 gün içinde yeni meclis toplanacak

Irak Yüksek Seçim Komiserliği, itiraz edilen sandıkların elle sayım işlemi tamamlanınca kesin sonuçları ilan edecek. Kesin sonuçlar onaylanması için Federal Mahkemeye (Anayasa Mahkemesi) gönderilecek.

Kesin seçim sonuçlar onaylandıktan sonra 10 gün içinde yeni Meclisin ilk oturumunu düzenleyerek başkan ve iki yardımcısını seçmesi gerekiyor. Meclis daha sonra en geç 1 ay içinde cumhurbaşkanını seçecek. Yeni cumhurbaşkanı, Şiilerin üzerinde anlaştığı başbakan adayına hükûmeti kurma görevini verecek. Başbakan adayı da en geç 30 gün içinde kabineyi oluşturarak Meclisin onayına sunacak.

AA