İhvan’dan idam kararlarına karşı harekete geçme çağrısı

​İhvan-ı Müslimin, Mısır'daki cunta rejiminin alim ve mütefekkirler için verdiği idam kararlarına karşılık tüm insan hakları kuruluşlarını ve kamuoyunu söz konusu siyasi zulümlere karşı somut adım atmaya ve barışçıl gösteriler düzenlemeye çağırdı.

İhvan’dan idam kararlarına karşı harekete geçme çağrısı

Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) cemaati, Mısır'daki cunta rejiminin alim ve mütefekkirler için verdiği idamkararlarına yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi.

Açıklamada, Mısır'da adalet ve özgürlüğe savaş açmış darbeci rejiminin siyasallaşmış sözde mahkemelerinin, bazı masum vatandaşlar, mütefekkirler ve rabbani âlimler hakkında verdiği idam kararlarını uygulamaya devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, "Gerek Mısır içinde gerekse de yurt dışındaki tüm mensuplarımızı, bölgesel ve uluslararası insan hakları savunucu sivil toplum kuruluşlarını, söz konusu siyasi zulümlere karşı somut adımlar atmaya, barışçıl protestolar düzenlemek suretiyle haksızlıklara tepkiler vermeye ve hiçbir hukuki dayanağı olmayan idam karalarının engellenmesi için darbe rejimine baskı yapmaya davet ediyoruz." çağrısında bulunuldu.

Savunmasız insanların mahkum edildiği idam kararlarının biran önce durdurulması bağlamanda Birleşmiş Milletlerin yanı sıra birçok ülkeyle temasların devam edeceği ifade edilen açıklamada, "İntikam duygusu ile hareket eden, adalet ve hukukun hiçbir şekilde işlemediği bu siyasi mahkemelerin yeni bir icraatı da çarşamba günü Sayın Dr. Muhammed Bedii, Dr. Muhammed Biltaci ve Dr. Safvet Hicazi hakkında basında (polis olayları) olarak servis edilen uydurulmuş bir tiyatro nedeniyle müebbet hapis cezası vermek oldu. Aynı davadan diğer 6 kişiye de ağırlaştırılmış 15 yıl hapis cezası verildi." ifadelerine yer verildi.

Mısır cunta yargısından İhvan liderlerine müebbet hapis

Darbe rejimini, Müslüman Kardeşler cemaati hakkında yalan ve iftiralar ile karalama kampanyasını son hız sürdürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, "Bu uğurda açlık ve sefalet içerisinde olan Mısır halkının emeğini, ekonomisini, milyonlarca parasını harcıyor. Bu şekilde Cemaati şeytanlaştırmak ve olduğundan farklı gösterilmek amaçlanıyor." denildi.

"Siyasi, hukuki, kanuni, toplumsal araçlara başvurmaktan imtina etmeyeceğiz"

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Cemaat olarak tekrar ifade ediyoruz ki mahkemelerin kelimenin tam anlamıyla intikam duygusu ile hareket etmiş, şeffaflık, adalet, sanıkların savunma başta olmak üzere her türlü haklarından mahrum bırakılmış olmaları, terörle mücadele mahkemelerinin verdiği bu kararlar Mısır toplumunda kabul görmeyecek ve adalete olan güvenleri zedeleyecek, ayrıca korku ve panik ortamı yaratacaktır.

Bu vesileyle Müslüman Kardeşler cemaati olarak genelde tüm Mısırlıları özelde ise bu adaletsiz idam kararları altında ezilenler için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı bildiriyoruz. Çalınmadık bir kapı, başvurulmadık bir vesile bırakmayacağız. Siyasi, hukuki, kanuni, toplumsal araçlara başvurmaktan imtina etmeyeceğimizi ilan etmek istiyoruz.

Cemaat yaşamakta olduğu tüm sıkıntı ve zorluklara rağmen hiçbir gevşeklik ve tereddüt hissetmeden İslami çalışmalarına, Rabbimizin dinine hikmet ve güzel söz ile çağırmaya devam edecektir.

Zulüm ve eziyetin acı ve kederin zirveyi gördüğü bu günlerin ardından Allah'ın izniyle müminler için güneş doğacak, adalet yerini bulacak, bu üzüntüler yerini mutluluğa bırakacaktır.

Darbeciler şunu iyi bilsinler: Allah uyumaz ve onun adalet düsturu er ya da geç tecelli edecek.

'Zalimler ne acı bir akıbetle yüz yüze geleceklerini yakında anlayacaklardır' (Şuara süresi 227) Allah'u Ekber, Velillahilhamd..." (İLKHA)