'Gazze'de 8 binden fazla çocuk akut yetersiz beslenmeden muzdarip'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'de 8 binden fazla küçük çocuğun akut yetersiz beslenmeden muzdarip olduğunu söyledi.

'Gazze'de 8 binden fazla çocuk akut yetersiz beslenmeden muzdarip'

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, X hesabından yaptığı açıklamada, Gazze nüfusunun önemli bir kısmının feci açlık ve kıtlık benzeri koşullarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ghebreyesus, "5 yaşın altındaki 8 binden fazla çocuğa akut yetersiz beslenme teşhisi kondu ve tedavi edildi; bunlardan 1.600'ü şiddetli akut yetersiz beslenme oranına sahip." dedi.

Sağlık hizmetlerini güvenli bir şekilde sunamamanın, yetersiz beslenen çocuklar için riskleri önemli ölçüde artırdığına dikkat çeken Ghebreyesus, çocuklar için en iyi ilacın "barış" olacağını vurguladı.

Ghebreyesus, bir diğer X paylaşımda, "Gazze savaşının başlangıcından bu yana Doğu Kudüs dahil Batı Şeria'da artan şiddet, 7 Ekim 2023 ile 10 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında 126'sı çocuk 521 Filistinlinin ölümüyle sonuçlandı." ifadelerine yer verdi. Ghebreyesus ayrıca 800'ü çocuk olmak üzere 5,2 binden fazla kişinin de yaralandığını aktardı.