Fransa'dan gizli yazışmaları yayınlayan Rusya'ya tepki

Fransa, Moskova'nın Ukrayna konusunda Paris ve Berlin'le yapılan gizli diplomatik yazışmaları yayınlamasına tepki gösterdi.

Fransa'dan gizli yazışmaları yayınlayan Rusya'ya tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı dün, Ukrayna'nın doğusundaki durumla ilgili müzakerelerdeki diplomatik duruşunun yanlış sunulduğunu göstermek için Almanya ve Fransa ile yapılan bir dizi diplomatik yazışmayı kamuoyu ile paylaşmıştı.

Duruma tepki gösteren Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre, yaptığı açıklamada, "Bu yaklaşımı diplomatik kurallara ve geleneklere aykırı buluyoruz." ifadesini kullandı.

Moskova söz konusu mektupları, Paris'in, Rusya'yı Ukrayna'nın doğusundaki çatışmayı görüşmek üzere Fransa, Ukrayna ve Almanya ile bakanlar düzeyinde bir toplantıyı kabul etmeyi reddetmekle suçlaması ve Moskova tarafından yapılan önerilere yanıt vermediği yönündeki iddiaları reddetmesinin ardından yayınladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı 28 sayfalık diplomatik belgelerde, Bakan Sergey Lavrov'un 11 Kasım'da yapılması önerilen toplantıya katılamayacağını önceden söylediği yer alıyor.

Ancak yayınlanan belgeler, Rusya, Fransa ve Almanya arasında Ukrayna konusunda ciddi yaklaşım farklılıkları olduğunu ortaya koyuyor.

Örneğin Paris ve Berlin, Moskova tarafından sunulan bir taslak metinde, durumu "Ukrayna'daki bir iç çatışma" olarak tanımlaması görüşünü kesinlikle paylaşmıyor.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Legendre, Rusya'yı, müzakere masasına dönmeye ve müzakerelere devam etmeye çağırdı.

Ancak Legendre, bu müzakerelerin 'onaylanmış formatlarda ve üzerinde anlaşılan ilkelere göre' olması gerektiğinin altını çizdi.