ABD: İran'la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz

Beyaz Saray yetkilisi Kirby, ABD'nin Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemediğini belirterek, "İran ile geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" ifadelerini kullandı.

ABD: İran'la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz

İran'ın İşgalci İsrail'e insansız hava araçları (İHA) ve füzelerle misilleme eylemi gerçekleştirmesinin ardından bugün Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD'nin Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemediği belirtildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby NBC televizyonuna yaptığı açıklamada "Biz gerilimin tırmandığını görmek istemiyoruz. İran'la daha geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" şeklinde konuştu.

Kirby ABD'nin İran'ın Amerikan askerlerine yönelik tehditlerine karşı "tetikte" olduğunu da sözlerine ekledi.     

Kirby, "İran da dahil olmak üzere tüm taraflara ne yapacağımızı ve personelimize yönelik olası tehditleri ne kadar ciddiye alacağımızı çok açık bir şekilde ifade ettik" şeklinde konuştu.

Suriye'nin başkenti Şam'daki İran büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına İşgalci İsrail'in 1 Nisan'da düzenlediği saldırıya misilleme olarak İran dün gece 300'den fazla İHA ve füzelerle İşgalci İsrail'e saldırı düzenlemişti.

ABD Başkanı Joe Biden tırmanan krizle ilgili olarak dün akşam üst düzey güvenlik yetkilileriyle yaptığı acil toplantının ardından Washington'un İşgalci İsrail'e olan "sağlam" desteğini yinelemişti.

Ancak CNN ve Wall Street Journal, Biden'ın Benyamin Netanyahu'ya İsrail'in İran'a misilleme yapmasına karşı olduğu mesajını verdiğini aktardı.

İşgalci İsrail'in İran'a yönelik tepkisi, Başbakan Benyamin Netanyahu liderliğinde toplanan Savaş Kabinesi'nde görüşülüyor.

DW