Yemen'de ateşkes ihlali konusunda taraflar birbirini suçluyor

Yemen hükümeti ile Husiler, BM girişimiyle 2 ay süreli başlayan ve 12'nci gününe giren ateşkesin ihlal edildiğine dair birbirlerini suçluyor.

Yemen'de ateşkes ihlali konusunda taraflar birbirini suçluyor

Yemen Ordusu Sözcüsü Abduh Mucella, ateşkesin Husiler tarafından 1230 kez delindiğini açıkladı.

Savaş cephelerinden Marib, Taiz, Cevf, Sade, Hacce ve Dali illerinde ateşkesin delindiğine işaret eden Mucella, bu bölgelerin topçu ateşiyle hedef alındığını, patlayıcı taşıyan insansız hava araçları tarafından vurulduğunu ve keskin nişancıların mevzi önlerine yerleştirildiğini belirtti.

Husilerin ateşkesi delme girişimlerine karşı askeri ve siyasi otoritenin talimatlarına bağlı kaldıklarını aktaran Mucella, ateşkesi bozmadıklarını ileri sürdü.

Öte yandan Husiler de ateşkesin Yemen hükümetine bağlı güçler tarafından delindiğini savundu.

Husilere bağlı Saba haber ajansının askeri bir kaynaktan aktardığı bilgide "Düşman güçleri son 24 saat içinde 95 kez ateşkesi ihlal etmiştir" ifadesi yer aldı.

Kaynak, hükümete bağlı güçlerin, Apaçi helikopterleriyle Marib ilinde uçuşlar yaptığını ve 11 ilde de 24 silahlı keşif uçuşu gerçekleştirdiğini aktardı.

Hükümet güçlerince Beyda, Marib ve Hacce illerinde topçu atışı yapıldığı ve 8 roketli saldırıda bulunulduğu ve Marib, Taiz, Cevf, Dali ve Suudi Arabistan sınırına yakın bölgelerde milislerin evlerine yönelik ateş açıldığı kaydedildi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Yemen hükümeti ve Husilerin 2 Nisan yerel saatle 19.00'dan itibaren hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Yemenli taraflar arasında 2015'ten bu yana pek çok defa ateşkese varılmış ancak bunlarda başarı elde edilememişti.