WFP'den ülkelerine geri dönen Afganlar için acil yardım çağrısı

Dünya Gıda Programı (WFP), Pakistan'dan Afganistan'a dönen mültecileri desteklemek için acilen 27,5 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

WFP'den ülkelerine geri dönen Afganlar için acil yardım çağrısı

Pakistan'dan geri dönen Afganistan İslam Emirliği vatandaşları için acil yardım çağrısında bulunan Dünya Gıda Programı (WFP), yaklaşan kışa dikkat çekerek uluslararası toplumu yardım için harekete geçmeye davet etti.

WFP açıklamasında, çetin kışın kapıda olduğu ve operasyon için önemli miktarda finansman açığının yaşandığı bir dönemde, geri dönenlere yapılacak yardımın askıda kaldığı konusunda uluslararası topluma uyarılarda bulundu.

Gelen yardımların yetersizliğine vurgu yapan WFP, 10 milyon insanı acil gıda yardımından mahrum bırakmak zorunda kaldıklarını ve artık hayatta kalmak için desteğe ihtiyacı olanların yalnızca 5'te birine destek verebildiklerini aktardı.

WFP Afganistan Direktörü Hsiao-Wei Lee, "Sert kışın başlamasına yalnızca birkaç hafta kaldı ve ülke hâlâ yıkıcı depremlerin etkisinde, yıpranmış bir ekonomi ve kötüleşen iklim koşulları nedeniyle durum vahim." değerlendirmesinde bulundu.

Pakistan'dan dönen insanların yaşadığı zorluklara işaret eden Lee, "Sınırı geçen ailelerin çoğu aç, çaresiz ve acil desteğe ihtiyaç duyuyor. WFP, gelen tüm ailelere gıda veya diğer temel ihtiyaçları satın almaları için nakit sağlamaya devam ediyor. Bu ay 250 bin kişiye yardım ettik." dedi.

"Pakistan'dan geri dönen bir milyon kişiyi desteklemek ve onların kışı atlatmasına yardımcı olmak için acilen 27,5 milyon dolara ihtiyacımız var." diyen Lee, gelen yardımların ülkelerine dönen insanların ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığına vurgu yaptı.

Durumun vahametini aktaran Lee, son olarak, "Bu aileler en kötü zamanda ülkelerine geri döndü ve halkın 3'te biri bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmiyor." diyerek yardımın aciliyetine işaret etti.