Ukrayna hava sahası sivil uçuşlara kapatıldı

Ukrayna hava sahasının 24 Şubat saat yerel saatle 04.00 itibarıyla sivil uçuşlara kapatıldığı duyuruldu. Hava sahasında olan uçaklar için hemen bölgeyi terk etmeleri uyarısı yapıldı.

Ukrayna hava sahası sivil uçuşlara kapatıldı

Ukrayna’da hareketli saatler yaşanmaya devam ederken 24 Şubat saat yerel saatle 04.00 itibarıyla Ukrayna hava sahası sivil uçuşlara kapatıldı.

Ukrayna hava sahasının sivil uçuşlara kapatıldığı saatlerde hava sahasında olan uçaklar için hemen bölgeyi terk etmeleri uyarısı yapıldı.

Ukrayna hava sahası için yapılan NOTAM’da muhtemel tehditler nedeniyle tüm uçuşların kısıtlandığı bilgisi paylaşıldı.

Ayrıca gece yarısından sonra Kiev havalimanından çok sayıda özel uçak kalkış yaptı.

Avrupa Birliği'nden uyarı mesajı

Köln merkezli Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin ardından uyarı mesajı yayımladı.

Mesajda, bugün itibarıyla Ukrayna hava sahasında ve Ukrayna'nın Rusya ve Belarus sınırlarının 100 millik (185 kilometre) kısmında dikkati olunması ve uçuş gerçekleştirilmemesi konusunda uyarı yapıldı.

EASA'nın durumu değerlendirmeye devam ettiğine işaret edilen mesajda, uyarının bu aşamada 24 Mayıs'a kadar geçerli olduğu ifade edildi.

Özellikle sivil uçakların hem kasıtlı olarak hedeflenebileceği hem de yanlış tanımlanmaya maruz kalabileceği anımsatılan mesajda, bölgede çok sayıda kara ve hava savaş sistemlerinin mevcudiyeti ve olası kullanımının sivil uçuşlar açısından yüksek riske neden olduğu belirtildi.