Pakistan'da 'seçim oyunları' başarıya ulaştı: Şahbaz Şerif ikinci kez başbakan seçildi

Pakistan Ulusal Meclis Başkanı Serdar Ayaz Sadık, Pakistan Müslüman Ligi-Navaz Partisi (PML-N) Başkanı Şahbaz Şerif'in, 201 oy alarak ikinci kez başbakan seçildiğini duyurdu. Ülkenin eski Başbakanı İmran Han ' yolsuzluk' iddialarıyla 14 yıl hapis cezasına çarptırılmış, partisinin seçimlere kendi logosuyla girmesi engellenmiş ve aday olmasının önü de kapatılmıştı.

Pakistan'da 'seçim oyunları' başarıya ulaştı: Şahbaz Şerif ikinci kez başbakan seçildi

The Dawn gazetesinin haberine göre, PML-N, Pakistan Halk Partisi (PPP) ve farklı siyasi partilerden oluşan ittifakın ortak adayı Şerif, Pakistan'ın yeni başbakanı oldu.

Ulusal Meclis Başkanı Sadık, Şerif'in, mecliste yapılan oylamada geçerli oyların 201'ini alarak ikinci kez başbakan seçildiğini açıkladı.

Başbakanlık seçiminde, Şerif'in rakibi olan ve eski Başbakan İmran Han'ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) adayı Ömer Eyüp Han ise 92 oy aldı.

Şerif, 2022-2023 arasında da Pakistan Başkanı olarak görev yapmıştı.

Üç dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022'de mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmiş ve ülkeyi Ağustos 2023'e kadar yönetmişti.

Ülkenin eski Başbakanı İmran Han ' yolsuzluk' iddialarıyla 14 yıl hapis cezasına çarptırılmış, partisinin seçimlere kendi logosuyla girmesi engellenmiş ve aday olmasının önü de kapatılmıştı. 

Seçim süreci boyunca ise İmran Han'ın gösterdiği bağımsız adayların ve seçim koalisyonunun kazanmasını engellemek için çeşitli engellemeler ve baskılar yürütülmüş bütün yaşananlara rağmen İmran Han'ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) sandıktan büyük bir zaferle ayrılmıştı.