Katar: Uluslararası toplum, katliamı durdurmaktan aciz

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, işgalci rejimin, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını durdurması ve insani koridorları açması gerektiğini belirterek, uluslararası toplumun, katliamı durdurmaktan aciz olduğunu söyledi.

Katar: Uluslararası toplum, katliamı durdurmaktan aciz

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile başkent Doha'da basın toplantısı düzenledi.

AB yetkilisi Borrell ile Gazze'de ateşkesin sağlanmasını ele aldıklarını belirten Al Sani, görüşmede ayrıca "Gazze'de gerçekleşen soykırım, aç bırakma ve zorla yerinden etme" gibi uygulamaları da görüştüklerini söyledi.

Gazze'ye uygulanan ablukanın kırılması ve burada tutulan işgalci israilli rehinelerin konusunu da ele aldıklarını aktaran Al Sani, uluslararası topluma israilin Gazze'de işlediği katliamlara karşı bir duruş sergileme çağrısı yaptı.

israil rejiminin abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını yaklaşık bir buçuk aydır sürdürdüğünü vurgulayan Al Sani, uluslararası toplumun durdurmaktan aciz kaldığı söz konusu saldırıların Gazze'de yol açtığı insani, ahlaki ve hukuki felaketin büyümeye devam ettiğine dikkati çekti.

Katarlı Bakan Al Sani, işgalci rejime de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararına uyarak Gazze'ye yönelik saldırıları durdurması ve insani koridorlar açması çağrısında bulundu.