HAMAS'ın çağrısına Diyarbakırlılar karşılık verdi: Bugün zulme karşı tek millet ve tek ümmet olma vaktidir

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından Diyarbakır'da Filistin direnişine destek amaçlı düzenlenen basın açıklamasında birliktelik vurgusu yapılarak meydanların boş bırakılmaması çağrısında bulunuldu.

HAMAS'ın çağrısına Diyarbakırlılar karşılık verdi: Bugün zulme karşı tek millet ve tek ümmet olma vaktidir

HAMAS'ın Müslümanların meydanlarda sesini yükseltmesi ve gösteriler düzenlemesine yönelik yaptığı çağrıya kayıtsız kalmayan Diyarbakır halkı, merkez Yenişehir ilçesinde Peygamber Sevdalıları Vakfı'nın düzenlediği basın açıklaması programında bir araya geldi.

Cuma namazı sonrası Yenişehir ilçesi AZC Plaza önünde düzenlenen basın açıklaması, Ammar Zeren'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Basın açıklamasını HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Yahya Oğraş okudu.

Müslümanlar için Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın sıradan bir toprak parçası olmadığını, Müslümanların ilk kıblesi olmasıyla beraber Peygamber Efendimizin miraca yükseldiği yer ve tevhid akidesinin ilk merkezlerinden biri olduğunu belirten Oğraş; Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa davasının bir inanç ve iman davası olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Müslümanlar için Mekke, Medine, Kâbe ve Mescidi Nebevi ne kadar kutsalsa aynı şekilde Filistin, Kudüs ve Mescidi Aksa da o kadar kutsaldır. Bugün Filistin'de, Kudüs'te ve Mescidi Aksa'da Müslümanların inancı ve kutsalları siyonist işgalcilerin postallarıyla çiğnenmektedir. Bu kutsallarımıza sahip çıkmak, namaz kılmak ve oruç tutmak kadar ehemmiyetli bir ibadettir. Kudüs ve Mescid-i Aksa, ümmetin izzeti ve namusudur. Bizler de ümmetin izzeti ve namusunu muhafaza eden direniş hareketinin yanındayız."

"Küfür tek milletse biz Müslümanlar da tek milletiz"

"Bizler belki farkında değiliz ancak bu katliamlar yeni değildir" diyerek konuşmasını sürdüren Oğraş, "75 yıldır devam eden bir vahşet vardır. Hatta İngilizlerin işgali ile 1917'den beri devam eden bir zulüm düzeni, uzun vadeli süregelen bir soykırım çabası vardır. 7 Ekim'de başlayan Aksa Tufanı operasyonu anlık bir öfkenin neticesi değil, 75 yıllık işgal, katliam, soykırım ve yayılma politikasına karşı verilen bir kurtuluş mücadelesidir. Bu anlamda Filistinlilerde birikmiş olan öfke ve işgalden kurtulma arzusunun baş aktörü ve temsilcisi HAMAS olmuştur." ifadelerini kullandı.

Oğraş, "Bugün siyonist işgal çeteleri, sözde HAMAS'ı hedef alarak gerçekleştirdiği saldırılarda bütün dünyanın gözü önünde her gün savaş suçları işlemekte ve işlediği bu savaş suçlarına büyük şeytan Amerika ve diğer batılı ülkeler, destek olmak için devlet başkanları düzeyinde ziyaretler dahi gerçekleştirmektedirler. Böylelikle kimi menfaatler uğruna batılı liderler ve insanlıktan nasibini almayanlar, açıkça zalimin safında yer alırken bizler de mazlumun safında yer almayı izzet ve şeref vesilesi olarak kabul ediyor ve diyoruz ki; küfür tek milletse biz Müslümanlar da tek milletiz." dedi.

Bugün bu zulme karşı tek millet ve tek ümmet olma vakti vurgusunda bulunan Oğraş, zulme karşı az veya çok sesini yükselten hiçbir devletin veya yetkilinin çabasının görmezden gelinmediğini fakat bunun da yeterli olmadığını sözlerine eklerken devam eden katliamların bunun canlı şahidi olduğunu söyledi.

Müslüman halklara çağrıda bulunan Oğraş, "Yaşanan bütün bu zulümler karşısında, halkımıza çağrımız; meydanlar boş bırakılmamalı, Filistin direnişine aralıksız bir şekilde maddi yardımlar devam ettirilmeli, siyonistlerin ve destekçilerinin mallarına süresiz bir şekilde boykota devam edilmelidir. Bu hususta tüm esnafımız da bundan sonra siyonizme destek veren firmaların mallarını ne almalı ne de satmalıdır." şeklinde konuştu.

Oğraş, "Filistin'e sınırı olan Lübnan, Ürdün, Mısır ve Suriye halklarına çağrımız; bu vahşet devam ettiği müddetçe sınıra yığılmaları, orada nöbet tutmaya devam etmeleri, yardım ve destek ulaştırmak için bütün gayret ve yolları denemeleridir. İşgalci siyonistlere çağrımız ise Filistin'de işgal ettiğiniz topraklar Filistinlilerindir. Siz nereden gelmiş iseniz geldiğiniz ülkelere geri dönün. Çünkü Filistin toprakları asla size vatan olmayacak ve asla güvende olmayacaksınız." diye belirtti.

İslam ülkelerinin yöneticilerine ve vicdan sahibi tüm liderlere seslenen Oğraş, talepleri şöyle sıraladı:

"1- Acil ve öncelikli olarak işgal rejimi tarafından ablukaya alınmış olan Gazze'deki El Şifa Tıp Kompleksi'ndeki abluka kaldırılarak zaruri ihtiyaçlar karşılanmalıdır. Aksi takdirde hastane kompleksinde sıkışmış olan 7 binden fazla kişi ilaç, elektrik, su ve yiyecek olmadığından toplu ölümlerle karşı karşıya kalacaktır. Ki daha şimdiden gelen son bilgiler durumun vahametini ortaya koymaktadır.

2-Türkiye öncülüğünde bir yardım koridoru veya deniz filosu yola çıkarılmalıdır. Bu filoya sadece İslam ülkelerinin değil, duyarlı ve vicdan ehli hangi ülke varsa katılımları sağlanmalıdır. Bu filonun güvenliği de sağlanarak doğrudan Gazze'ye gidilmelidir.

3- İncirlik ve Kürecik başta olmak üzere tüm Amerikan üsleri en azından bu vahşet bitene kadar kapatılmalı, bu üslerin bütün faaliyetleri saldırılar devam ettiği sürece durdurulmalıdır. En kısa sürede de bunların kalıcı olarak kapatılması gündeme alınmalıdır.

4- Hava ve deniz limanları siyonistlerin her türlü gemi ve uçaklarına kapatılmalıdır. Buralardan israile yapılan ticari veya askeri tüm sevkiyatlar durdurulmalı, Gazze halkını açlık, susuzluk ve ilaçsızlığa mahkûm eden siyonistlerin tedarikçisi konumuna düşme ayıbından kurtulunmalıdır.

5- Türkiye vatandaşı olan siyonistlerin işgal edilmiş Filistin topraklarına gidip soykırıma katılmaları engellenmeli, gidenler ise insanlığa karşı suç işlemekten yargılanmalı, mallarına el konularak vatandaşlıktan çıkarılmalıdırlar.

Siyonist işgal rejiminin saldırılarını durduracak, ciddi adımlar atılmalıdır. Çünkü siyonist israil, kınamadan anlamadığı gibi, bu vahşi saldırılarına savaş adı verseler de savaş hukukuna dahi hiçbir şekilde riayet etmemektedir. Bu yüzden israilin anlayacağı dilden karşılık verilmeli, kesin ve net yaptırımlar uygulanmalıdır.

Biz burada tüm İslam ülkelerine ve devlet idarecilerine hayırdan ve iyilikten başka bir şey söylemiyoruz. Her koşulda da hakkı hak, batılı batıl olarak ortaya koymaya devam edeceğiz inşallah.   Allah'ım sen şahit ol, biz üzerimize düşeni söylüyor ve bir kez daha en yüksek sesle haykırarak diyoruz ki; canımızla, malımızla ve evlad-u iyalimizle ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'nın ve Müslüman kardeşlerimizin yanındayız. Filistin'in ve Mescid-i Aksa'nın özgürlüğüne giden her meşru eylemin yanındayız ve destekçisiyiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız."

Basın açıklaması İTTİHADUL ULEMA üyesi Molla Nazım Şimşek'in yaptığı dua ile sona erdi. (İLKHA)