HAMAS Siyasi Büro üyesi Cemile El Şanti, işgal saldırısında şehit oldu

HAMAS Siyasi Büro Üyesi Cemile El Şanti, Gazze Şeridi'nde üst üste 13'üncü gün devam eden saldırılar sonucunda şehit düştü.

HAMAS Siyasi Büro üyesi Cemile El Şanti, işgal saldırısında şehit oldu

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli kaynaklar, HAMAS kadın hareketinin kurucusu ve siyasi büronun ilk kadın üyesi olan lider El Şanti'nin şehit olduğunu doğruladı.

68 yaşında yaşındaki El Şanti, 2013 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Dubai Üniversitesi'nde "Farha" Aile Bilimleri Koleji'nden eğitim yönetimi alanında doktora derecesi aldı.

2006 yılında HAMAS hareketine bağlı “Değişim ve Reform” bloğunun Yasama Konseyi üyeliğine seçilen El Şanti, 2013 yılında o dönemde Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas Hükümetinde "Kadınlardan Sorumlu Bakan" olarak atandı.

El Şanti'nin adı, 3 Kasım 2006'da, onun liderliğindeki bir kadın yürüyüşüyle, işgal ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun kasabasındaki bir camiye uyguladığı ve düzinelerce direniş mücahidinin de dahil olduğu kuşatmayı kırmayı başarmasıyla öne çıktı. Bu olaydan üç gün sonra evi işgal uçakları tarafından bombalandı ve bunun sonucunda görümcesi Nahla El Şanti ve evin yakınında bulunan diğer iki kişi şehit oldu ancak Cemile El Şanti o sırada evde olmadığı için sağ kurtuldu.

Ancak 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik vahşi bombardımanını sürdüren işgal rejimin, yine El Şanti'nin evini hedef aldı ve şehadetine yol açtı.