HAMAS: BM'nin ateşkes teklifini kabul ediyoruz

Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) yöneticilerinden Sami Ebu Zuhri, BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararını kabul ettiklerini ve ayrıntılar üzerinde müzakereye hazır olduklarını söyledi.

HAMAS: BM'nin ateşkes teklifini kabul ediyoruz

Sami Ebu Zuhri, Reuters'e yaptığı açıklamada, "ABD yönetimi, BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanması yoluyla saldırıyı derhal sona erdirmeye zorlama yönündeki taahhütlerini yerine getirme konusunda gerçek bir sınavla karşı karşıyadır" dedi.

Siyonist rejimin bu karara uymasını sağlamanın Washington'a bağlı olduğunu söyleyen Sami Ebu Zuhri, "BMGK'nın kalıcı ateşkes, işgalcilerin Gazze'den tamamen çekilmesi, esir değişimi, yeniden inşa ve sivillerin dönüşü" hususlarının Filistin halkı ve direnişinin talepleriyle uyumlu olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD’nin Gazze için sunduğu kalıcı ateşkes önerisini kabul etmişti.

3 aşamalı teklifte hemen ateşkes, öncelikle kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, işgalcilerin Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze'nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı kaydedilmişti.

Filistin halkı ve direnişinin talepleriyle uyumlu bu ilkelerin uygulanmasına ilişkin dolaylı müzakerelere girmek üzere aracılarla iş birliğine hazır olduğunu belirten HAMAS, başta siyonist rejimin yenilgiye uğratılması, Filistinlilerin vatanlarına geri dönüşü ve kendi kaderini tayin hakkı ile başkenti Kudüs olan tam bağımsız Filistin devletinin kurulması dahil tüm haklarını elde etmek için mücadeleye devam edeceğini vurgulamıştı.

Siyonist rejim ise BMGK'nın kalıcı ateşkes ve esir değişimi tasarısı kapsamında Gazze'ye saldırılarını sona erdirmeyi kabul ettiğine ilişkin haberleri yalanlamıştı.