Güney Afrika'da 40 bin kişi evsiz kaldı: Ulusal afet hali ilan edildi

​Güney Afrika Cumhuriyeti'nde geçen haftaki sel nedeniyle 40 bin kişi evsiz kalırken ülkede ulusal afet durumu ilan edildi.

Güney Afrika'da 40 bin kişi evsiz kaldı: Ulusal afet hali ilan edildi

Ülkenin güneydoğusundaki KwaZulu-Natal eyaletinde meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 443'e yükseldiği, 40 binden fazla kişinin de evsiz kaldığı ifade edildi.

Sel felaketi nedeniyle millete sesleniş konuşması yapan Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, oluşan hasara karşı eyalet düzeyinde bir afet durumunun yetersiz kaldığını, hükümetin ulusal afet durumu ilan ettiğini bildirdi.

Ramaphosa, sel felaketi nedeniyle 4 bine yakın evin tamamen yıkıldığı, 8 bin hanenin de kısmen hasar gördüğünü söyledi. Ramaphosa, 40 binden fazla kişinin evsiz kaldığını bildirdi.

Sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının da 443'e ulaştığı bildirilmişti.

Selden etkilenen bölgelerdeki en acil sorunların temiz su, yiyecek ve barınak sağlanması olduğunu belirten Ramaphosa, "Yerinden olan insanlar için geçici birimlerin sağlanmasına yönelik hazırlıklar sürüyor ve bu birimlerin inşaatının bu hafta sonuna kadar başlaması bekleniyor." dedi.

Geçen hafta başında, ülkenin en büyük kentlerinden Durban ve çevresinde metrekareye düşen yağış miktarı 300 milimetreyi aşarken, aşırı yağışlar sel ve toprak kaymalarına neden olmuştu.

Güney Afrika Ulusal Savunma Kuvvetleri, 10 bin personelini bölgeye yardım için görevlendirmişti.

Sel nedeniyle bölgede binlerce hane ile 551 okul ve 60 hastane hasar görmüştü.

Selde kaybolan 63 kişiyi arama çalışmalarına devam ediliyor.