Almanya: Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararlarını uyguluyoruz

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) kararlarını uyguladıklarını söyledi.

Almanya: Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararlarını uyguluyoruz

Hebestreit, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında UCM Başsavcısı Kerim Han'ın İşgalci İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında "yakalama kararı" çıkartılması için başvuru yapmasına ilişkin sorulara cevap verdi.

Bir gazetecinin, “Alman hükümeti UCM'nin kararına uyacak ve bu kararı uygulayacak mı?” şeklindeki soruya Hebestreit, bunun farazi bir soru olduğunu belirterek, “Prensip olarak UCM’yi destekliyoruz ve bu böyle kalacak.” cevabını verdi.

“Prensip olarak desteklemek UCM’nin kararlarını ciddiye almayı ve uygulamayı içeriyor. Bu farazi değildi, özellikle bu yüzden isim vermedim. Alman hükümeti UCM’nin kararlarına uyuyor mu?" sorusuna karşılık da Sözcü Hebestreit, “Elbette, evet yasalara uyuyoruz.” dedi.

Sözcü Hebestreit'ın bu ifadeleri Alman basınında UCM’nin tutuklama emri çıkarması halinde Netanyahu'nun Alman topraklarında tutuklanacağı şeklinde yorumlandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Han'ın başvurusuna ilişkin daha önce, "Bir yandan Hamas liderleri, diğer yandan da siyonist iki İsrailli yetkili hakkında tutuklama kararı çıkarılması için eş zamanlı olarak başvuruda bulunulması yanlış bir denklem izlenimi yaratmıştır." açıklamasında bulunmuştu.