İşgal medyası: Bazı Batılı ülkeler Tel Aviv'e mühimmatta kullanılan hammadde satmayı durdurdu

İşgal rejimi ekonomi gazetesi, Gazze'ye yönelik saldırıların artmasından sonra bazı Batılı ülke ve şirketlerin, Tel Aviv'e mühimmat yapımında kullanılan hammadde satmayı durdurduğunu yazdı.

İşgal medyası:  Bazı Batılı ülkeler Tel Aviv'e mühimmatta kullanılan hammadde satmayı durdurdu

Ekonomi gazetesi Calcalist, Avrupa ülkelerinden silah tedarikçilerinin, Tel Aviv'li mevkidaşlarına yanıt vermediği, daha önce Tel Aviv ile ticaret yapan ABD dışındaki bir yabancı gücün de 7 Ekim'den bu yana Tel Aviv'e mühimmat yapımında kullanılan hammaddeleri sağlamayı reddettiği kaydetti.

Gazze'ye yönelik saldırıların artmasından sonra bazı Batılı ülke ve şirketlerin, Tel Aviv'e mühimmat yapımında kullanılan hammadde satmayı durdurduğu ve bu durumun "gayriresmi bir boykot" olarak nitelendirildiği haberde, dünyadaki birçok ülkenin Tel Aviv'le gayriresmi olarak silah ticaretini durdurmasının ardından mühimmat sıkıntısı yaşanması ihtimali olduğuna yer verildi.

"israil güvenlik teşkilatının mühimmat sıkıntısına ilişkin ileri sürdüğü temel çözümün, yerel sanayiyi güçlendirmek ve yabancı ülkelerden füze ve mühimmat ithalatına olan bağımlılığı azaltmak olduğuna" dikkati çekilen haberde, bunun israil savunma sanayisinde olumlu bir etkisi olacağı ancak aynı zamanda olumsuz ekonomik sonuçlar doğuracağı ifade edildi.

Haberde, ABD'nin hem kendisi için hem de Tel Aviv ve Ukrayna'nın da arasında olduğu müttefikleri için ihtiyaç duyulan top mermilerini temin etmekte büyük zorluklar yaşadığı kaydedildi.

"israil savunma sanayisinin, çok miktarda silah malzemesi üretebilmesi için bomba yapılabilecek ve israil'de çıkarılamayan büyük miktarda hammaddeye ihtiyacı var." denilen haberde, bazı tedarikçilerin Tel Aviv'e mühimmat satışı konusunda uyguladığı gayriresmi boykotun yanı sıra bomba yapımında kullanılan hammaddelerin ana tedarikçilerinin de Gazze'ye saldırıların başlamasından bu yana israil'e satış yapmayı bıraktığı hatırlatıldı.

Haberde, "Savaşın başlamasından sonra israil ile savunma ticaretini azaltmak veya sınırlamak isteyen ülke ve şirketler hakkında raporlar var. İtalya, Kanada ve Belçika hükümetleri, sevkiyatların gelmeye ve anlaşmaların imzalanmaya devam ettiği yönündeki haberlere rağmen İsrail'e savunma ihracatının durdurulduğunu açıkladı. İspanyol hükümeti de Hindistan'dan Tel Avivl'e silah taşıyan bir geminin ülke kıyılarına yanaşmasını engelledi." denildi.